Novinka

Bayern prejde od leta 2018 na domácich zápasoch na opakovane použiteľné poháre

06/12/2017

 

V dôsledku úzkej spolupráce s Bavorským ministerstvom životného prostredia prejde FC Bayern Mníchov od sezóny 2018/2019 na opakovane použiteľné šálky v nápojových automatoch v Allianz Aréne. Na domácom zápase Bundesligy proti Hannoveru 96 dňa 2. decemba sa uskutočnil prvý test.

Spoločnosť Allianz Arena München Stadion GmbH a jej stravovací partner Do & Co musí na opätovné použitie pohárov vyvinúť nové postupy na prijatie pohára a návrat pohára a tiež zaviesť koordinovaný systém. Cieľom premeny je vyhnúť sa odpadom a zvládnuť energetické zdroje ešte efektívnejšie. Od novembra 2015 je FC Bayern München členom Bavorskej klimatickej aliancie. Bavorská štátna vláda založila klimatickú alianciu už pred viac ako 10 rokmi s Bund Naturschutz. Momentálne má 41 partnerov, ktorí chcú prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov v Bavorsku o menej ako dve tony na obyvateľa do roku 2050. Súčasťou tohto projektu bolo aj uvedenie novej LED fasády Allianz Areny do prevádzky v roku 2015, ktorá umožnila znížiť spotrebu energie pre tento základný prvok o takmer 40 percent.

 

Karl-Heinz Rummenigge: „Už niekoľko rokov sme diskutovali o alternatívnom riešení pohárov pre Allianz Arenu. Až po tom, čo sme sa stali jediným užívateľom štadióna od začiatku sezóny, sme mali s vylepšeným systémom lepšie logistické schopnosti potrebné na opakované použitie pohárov. Ochrana životného prostredia je dôležitou témou, ku ktorým chceme v Bayerne prispieť. Mám tú česť poďakovať Bavorskému ministerstvu životného prostredia ako aj ministerke Ulrike Scharf za najlepšiu pomoc a podporu.“

 

Ulrike Scharf (Bavorská ministerka životného prostredia): „FC Bayern Mníchov je vzorom na ihrisku aj mimo neho. Prechod na opakovane použiteľné poháre je výsledkom vynikajúcej tímovej spolupráce medzi FC Bayern Mníchov a Bavorským ministerstvom životného prostredia. Allianz Arena sa stáva svetlom pre energetickú účinnosť a ochranu zdrojov. Futbal fascinuje ľudí a chceme tieto emócie spojiť s ochranou životného prostredia.“

 

Jürgen Muth (výkonný riaditeľ prevádzky spoločnosti Allianz Arena München Stadion GmbH): „Momentálne sme čo sa týka Allainz Arény rozhodne ekologický víťaz v oblasti osvetlenia. Technológia LED, ktorú používame, výrazne znižuje spotrebu energie a dynamický vývoj trhu so žiarivkami dáva nádej na ďalšie zlepšenie. Okrem toho sme výrazne znížili energetické nároky optimalizáciou doby osvetlenia a rozsiahleho využitia detektorov pohybu. V roku 2019 bude dokončené nové parkovisko na západ od Allianz arény. Fotovoltaický systém na streche zabezpečí vlastnú energiu. Tam sú tiež konkrétne úvahy o plánovaní elektromobility v Allianz Arena München Stadion GmbH. Od roku 2006 je Allianz Arena každoročne auditovaná podľa najprísnejších smerníc v Európe – v súlade s nariadením EMAS. Pred prechodom na opakovane použiteľné poháre sme poverili environmentálny inštitút Intechnica, aby špecificky preskúmal náš štadión. Už v minulosti sme totižto venovali pozornosť celkovej kompostovateľnosti materiálu z jednorázových pohárov. Pre nás ako prevádzkovateľa bude výzva, aby bola zachovaná rýchlosť manipulácie s nápojom a prijímaním pohárov s návratnosťou vkladov. Meníme sa a tak aj naši diváci sa budú musieť zmeniť, ale my všetci chceme jeno: chrániť životné prostredie ešte viac. Vidím to ako spoločnú úlohu, na ktorú sa všetci môžeme ešte viac zamerať.

 

Kľúčové fakty:

 

– FC Bayern Mníchov prechádza na tento systém pri domácich zápasoch v Allianz aréne od leta roku 2018.
– Bavorské ministerstvo životného prostredia s ministerkou Ulrikem Scharf bolo partnerom spoločnosti FC Bayern pri prechode na riešenie opakovane použiteľného pohára.
– Pri vydaní opakovane použiteľného pohára bude vratná záloha vo výške 2 eur, ktorá bude vrátená pri vrátení pohára.
– Opätovné použitie eliminuje odpad a využíva ešte efektívnejšie energetické zdroje.
– prvá skúška sa konala 2. decembra pri domácom zápase Bundesligy proti Hannoveru.

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.