Novinka

David Bada – hráč NFL a fanúšik FC Bayern

09/11/2022

 

Keď sa Joshua Kimmich a David Bada zhromažďujú na spoločnú fotku v útrobách futbalového štadióna vo Washingtone, hráč Bayernu pozeral so zamračeným pohľadom. Kimmich sa nechal zlákať vetou: „Mohol by si sa prosím odfotiť s Davidom, odmalička je fanúšikom Bayernu“ a teraz s úškrnom hovorí: „Čo – bol si niekedy malý?“ David Bada sa iba smeje. V skutočnosti je ťažké si predstaviť, že aj on bol kedysi dieťa. 27-ročný mladík je vysoký 1,93 metra a váži 145 kilogramov. Miery pre profesionála NFL v americkom futbale. Bada hrá za Washington Commanders. Toto stretnutie v hlavnom meste USA bolo pred dobrými tromi mesiacmi. V tom čase tam Bada bol naživo, keď Bayern vyhral 6:2 na „Audi Football Summit“ nad Washingtonom DC United. Po zápase sa stretol s Kimmichom, Manuelom Neuerom, Thomasom Müllerom, Kingsleym Comanom, Julianom Nagelsmannom a mnohými ďalšími. Len Sadio Mané mu žiaľ unikol: „Bola to škoda, momentálne je to môj obľúbený hráč,“ hovorí Bada. V tom čase musel Mané letieť rýchlo preč, pretože ho v Maroku vyhlásili za „Afrického futbalistu roka“. Mal za ním len tak šprintovať? Bada sa smeje: „To by nemalo zmysel myslím si.“ Je rýchly, ale americký futbal je založený na úplne iných prioritách. V prvých metroch dokážeš jasne držať krok s futbalistom, ale ak ho dovtedy nechytíš, je preč.

 

Bada sa narodil v Mníchove a ako malý chlapec hrával aj futbal. Už pred nástupom na základnú školu sa hnal za loptou a mal talent, hrával napríklad za TSV Forstenried v okresnej lige. Najprv strážil bránu, potom vyskúšal všetky pozície, väčšinou to bol útočník alebo stredný obranca, až sa v určitom momente, nech to znie akokoľvek čudne, stal príliš veľkým a ťažkým na to, aby sa dostal na profesionálnu úroveň. „Potom som si musel nájsť šport, do ktorého by som zapadol,“ hovorí a keďže vždy rád sledoval Super Bowl, vo veku 17 rokov sa s kamarátom pripojil k Munich Cowboys „a už nemohol prestať“. Pred dvoma rokmi ho potom objavil celosvetový „International Pathway Program“.

 

Vo Washingtone sa vo voľnom čase často prechádza po uliciach v oblečení FC Bayern. Dieťa dvoch svetov a právom na to hrdé. Ľudia tento dres spoznávajú čoraz častejšie. „FC Bayern sa stáva čoraz populárnejším.“ Myslí si, že je skvelé, že klub jeho srdca tento rok ovplyvnil dianie aj mimo ihriska počas „ Audi Summer Tour “. „To, že FC Bayern je odhodlaný bojovať proti rasizmu tu v Národnom múzeu afroamerickej histórie a kultúry to bolo silné znamenie,“ hovorí. „Som hrdý na to, že som fanúšikom tohto klubu.“ Dodnes si pamätá, ako išiel s otcom prvýkrát na Olympijský štadión, často sa tam nedostali, nemali toľko peňazí. Vtedy hral Sammy Kuffour. „Bol mojím najväčším idolom, ale páčil sa mi aj Oliver Kahn a neskôr Mark van Bommel.“

 

Keď sa presťahoval do NFL, Bada vážil 250 libier (113,4 kg). Prvý príkaz bol: Chlapče, musíš pribrať. Bada nabral na veľkosti, čo nebolo ľahké, chce to disciplínu, ale teraz sa etabloval medzi ťažkými váhami vo svojom športe. Vo Washingtone sa tiež naučil neskutočne veľa o americkom futbale. „Vo futbale som vždy vedel, že som dobrý v dobrý deň, v americkom futbale sa musíte ešte viac sústrediť na jediný moment. Rozhodujúca je psychika. To je veľká výzva.“ Šport číslo dva je tu basketbal. Ale o futbale sú vždy otázky a Bada má v tíme kolegu z Manchestru, s ktorým sa môže porozprávať, keď je ďaleko od domova.

 

Dodnes stále sleduje zápasy FC Bayern a ak v tom istom čase nebude sám na ihrisku, bude samozrejme sledovať zápas NFL medzi Tampa Bay Buccaneers a Seattle Seahawks 13. novembra v Allianz Aréne. „To by bol môj absolútny celoživotný sen, jedného dňa v Mníchove, mojej rodnej krajine, byť sám na ihrisku na tomto štadióne v zápase NFL,“ hovorí. „Tento zápas je tiež veľkou témou v našom tíme. Americký futbal je na vzostupe v Nemecku, v celej Európe a tento zápas bude mať obrovský vplyv.“ Rovnako ako on, gigant, ako bavorský veľvyslanec v hlavnom meste USA, keď sa tam vyberie na prechádzku v červeno-bielom tréningovom oblečení z Mníchova. 1,93 metra a 145 kilogramov – David Bada je neprehliadnuteľný.

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.