Novinka

Dreesen: Budeme si naďalej robiť domáce úlohy

28/12/2020

 

Koronový rok 2020 vyzval FC Bayern a klub zvládol všetko. Latka pre nasledujúce mesiace je teraz vysoko. Čo bude dôležité v roku 2021? Naše vedenie sa pozerá v poslednom vydaní klubového časopisu „51“ smerom dopredu. V tretej časti poskytol rozhovor podpredseda predstavenstva a finančným riaditeľ Jan-Christian Dreesen.

 

Prinášame voľný preklad rozhovoru s Jan-Christian Dreesen.

 

Pán Dreesen, musia sa fanúšikovia kvôli tejto pandémii obávať o FC Bayern z ekonomického hľadiska?
Dreesen: „FC Bayern si vedie už desaťročia veľmi dobre. Hovorím to už osem výročných valných zhromaždení a v tejto pandémii sa to zvlášť vypláca: v FC Bayern to bolo a vždy je o maximálnom športovom úspechu s ekonomickou pevnosťou. Aj počas tejto pandémie sme v uplynulom finančnom roku dosiahli zisk 9,8 milióna eur po zdanení z predaja 698 miliónov eur a to čiastočne aj vďaka našim športovým úspechom. Nikdy sme sa nestarali o to, aby sme zarobili čo najviac, ale vždy sme sa postarali o to, aby sme rozpočet rozumne zostavili. Väčšinu z toho, čo vďaka tomu generujeme, investujeme do hlavnej činnosti profesionálneho futbalu bez toho, aby sme sa stali nafúkanými. Spoľahlivo často niečo zostalo a to sme odložili bokom. To nám teraz pomáha. Staromódne príslovie – a ultramoderné: Ušetrite čas, máte núdzovú situáciu! Corona samozrejme ničí naše bilancie a to aj v aktuálnej sezóne. Posledný domáci zápas s divákmi bol 8. marca, hrozí nám celkový pokles predaja v trojcifernom miliónovom rozmedzí, ak budeme musieť hrať dlhšie pred prázdnymi tribúnami. Bez tejto pandémie by bol rok 2020 pre nás fantastický nielen z hľadiska športového, ale aj ekonomického. Nedopadlo to tak. Ale máme veľmi, veľmi slušný pomer vlastného imania, ktorý sme dokázali medziročne zvyšovať. Preto sa osobne obávam tejto pandémie, ako všetci ostatní, ale nie z hľadiska FC Bayern.

 

Ekonóm Paul Krugman hovorí: „Na dlhoch nezáleží!“
Dreesen: „Paul Krugman je veľmi chytrý človek a z nejakého dôvodu nositeľ Nobelovej ceny. Hovoril však o štátnom dlhu a tam sa veci líšia. Podniky sa zvyčajne zadlžujú, keď chcú investovať na vysokej úrovni. Majú tak účel a akceptujú dlh. V FC Bayern si chceme udržať čiernu nulu, pretože investujeme, ale momentálne neplánujeme žiadne väčšie zastrešujúce projekty. Pozorne sa pozeráme na to, ako míňame peniaze a tiež sme zrušili jednu alebo dve investíciu kvôli korona vírusu. Čierna nula je vyjadrením našich hospodárskych aktivít a nášho základného prístupu, ale nie je vytesaná do kameňa. Dôležitá otázka je: môžeme si dovoliť písať stratu? Odpoveď je: áno, pretože sa nám darí dobre veľmi dlho. Môžeme si to dovoliť natrvalo? Nie, to nemôže urobiť žiadna spoločnosť. Všeobecne platí, že čierna nula pre nás ale nie je dogmou.

 

Potrebuje teraz futbal urgentne nájsť nové spôsoby, ako sa financovať sám?
Dreesen: „Ako každý profesionálny klub, aj FC Bayern je v zásade financovaný zo štyroch príjmových pilierov: prevádzka zápasov, sponzorstvo, merchandising a peniaze z televíznych práv. Televízne prostriedky klesajú, ale dobrou správou je, že ďalšie dva stĺpy sú v FC Bayern neuveriteľne silnými stĺpmi. Zatiaľ čo pilier príjmov z publika/zápasov veľmi trpia, stále sme v najlepšej možnej pozícii, pokiaľ ide o merchandising a sponzoring. Ak hovoríte o raste všeobecne v časoch korona krízy, časoch extrémnych strát, je to podľa mňa pomerne trúfalé. Vždy je dôležité kreatívne sa pozerať dopredu a naďalej si budeme robiť domáce úlohy.“

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.