Novinka

Fanúšikovia Bayernu oslavujú 50 rokov Südkurve

29/08/2022

 

Južná tribúna je domovom fanúšikov FC Bayern už 50 rokov! Na domácom zápase Bundesligy proti Borussii Mönchengladbach oslávili priaznivci toto výnimočné výročie pôsobivou choreografiou. Ňou bola ozdobená pred výkopom na južnej tribúne v nižších a stredných poschodiach a pozostávala z koláže s logami mesta a klubov, časťami Olympijského štadióna, morom červených a bielych vlajok a transparentom so slovami „Triumfy a víťazstvá, prekážky a prehry – krivka pokračuje so vztýčenou hruďou.“

 

Deň zrodu legendárnej južnej tribúny bola podľa očitých svedkov 2. august 1972. Bol celkom chladný letný večer, 15 stupňov celzia. Samozrejme, úplne nový Olympijský štadión bol „vypredaný“ tri a pol týždňa pred derby! Bavori sa práve vrátili z dovolenky ako majstri Nemecka, tím regionálnej ligy Giesinger už trénoval a tak tvrdý zápas skončil „iba“ 3:1 pre červených. Nebolo to mimoriadne významné derby, no v ten večer sa stalo niečo historické. Gól Gerda Müllera na 1:0 zo 47. minúty bol prvým gólom, ktorý fanúšikovia Bayernu oslavovali pod legendárnou tabuľou na južnej tribúne.

 

Prvý zápas Bayernu na Olympijskom štadióne sa odohral v sezóne 1971/1972. Zápas 34.kola proti Schalke 04. Hneď pri premiére 28. júna 1972 vyhralo mužstvo Uda Latteka brilantne 5:1. A oslavolali s fanúšikmi, ktorí ešte neboli na južnej tribúne, ale dosť ďaleko dole v bloku R2, možno aj v bloku S. Ako si teda nakoniec vybrali južnú tribúnu za svoj domov?

 

Malou mierou k tomu zrejme prispeli aj fanúšikovia Schalke. Lebo toho 28. júna tam boli prví. A keďže mali nad sebou okraj stanovej strechy a ich volania sa ozývali hlasnejšie ako tie červených zo zadnej rovinky, vyhrali zápas, aspoň akusticky. „To bol jeden z hlavných dôvodov,“ potvrdzuje Franz Willer, ktorý už na štadióne Grünwalder patril k tvrdému jadru fanúšikov FCB. Klaus Billmeier, tiež jeden z priekopníkov južnej tribúny, má pragmatické vysvetlenie: „Chceli sme len stáť za bránkou. A potom to bola aj otázka ceny,“ hovorí.

 

Aj v Allianz Aréne južná tribúna pravidelne uvádza pôsobivé choreografie, ako napríklad tu na Finale dahoam 2012. Na derby 2. augusta sa veľká časť fanúšikov zišla na južnej tribúne. „Trvalo to však tri-štyri zápasy, kým sme sa našli,“ povedal Willer. Južná tribúna pôsobila ako magnet na ostatných návštevníkov, najmä na mladíkov. Postupne od zápasu k zápasu prichádzalo na južnú tribúnu stále viac ľudí. Fanúšikovia chceli vidieť viac než len hru a tak skupina a tímový duch rástli a mýtus o legendárnej južnej tribúne nabral svoj smer.

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.