Novinka

Franz Beckenbauer ďakuje Uli Hoenessovi

11/11/2019

 

V piatok Uli Hoeneß na výročnom valnom zhromaždení skončí svoje pôsobenie ako prezident FC Bayern. Franz Beckenbauer mu na rozlúčku venoval otvorený list. Prinášame jeho voľný preklad.

 

Vážený Uli,

 

Úplne na začiatku je jedna vec jasná: FC Bayern by nebol taký, aký je dnes, keby ste neboli. A to nás stavia do stredu vášho príbehu. Bol som tam, hneď na začiatku, keď ste začal v Bayerne v roku 1970. My reprezentanti sme prišli zo svetového pohára v Mexiku, bol to pekný turnaj, no oproti očakávaniam sme skončili na treťom mieste. A potom ste tam boli, spolu s Paulom Breitnerom, ako by ste boli dvojčatá. Stali sme sa tímom. Bol to začiatok veľkého bavorského času v 70. rokoch.

 

Keď som vás prvýkrát videl, pomyslel som si: „Človeče, toto je športovec. To je miesto, kde prichádza super športovec. Vaše zručnosti sa rýchlo ukázali: neuveriteľná rýchlosť, vaša ochota behať, vaše oko pre budúceho strelca. Bol ste ideálnym partnerom pre Gerda Müllera. Gerd číhal v pokutovom území a vy ste išli dlhé šprinty. Neviem o lepšom páre ako kombinácia Gerda Müllera a Uliho Hoeneßa. Boli ste na ihrisku vodca. V podstate ste sa už vtedy správali ako manažér. Predbehol ste čas.

 

Ľudia si budú pamätať vaše góly proti Atléticu Madrid, váš útok proti Dynamu Drážďany a vašu penaltu vo finále európskych majstrovstiev v roku 1976. Dnes to môžem priznať: za nepremenenú penaltu som zodpovedný. Až nedávno sme sa od nového pravidla dozvedeli, že aj penalty proti Československu by mohli byť iné. Nemali sme nič nacvičené, nikto neočakával, že sa to stane a náš národný tréner Helmut Schön povedal, v prípade pochybností by som mal vybrať strelcov ako kapitán. Povedal som, že som piaty, ale nebol som si istý. Bolo ťažké vôbec nájsť kandidáta. Nejako sme o to stáli čoraz menej. Uli tiež nechcel strieľať, videl som to v jeho očiach. Ale presvedčil som vás. Za to si zaslúžite maximálnu úctu a myslím si, že vaša ochota prevažuje nad skutočnosťou, že dnes hľadajú v Belehrade loptu. Tento penaltový rozstrel z roku 1976 sme medzitým zabudli.

 

Ako som už povedal, ako hráč ste už boli tvorcom a tak ste po príliš skorom konci svojej kariéry na ihrisku začínali ako nikto iný. Dal by som vám ešte pár rokov na trávniku, ale váš príbeh manažéra, prezidenta a predsedu predstavenstva je jedinečný vo všetkých svetových kluboch. Urobili ste z FC Bayern svoju rodinu, pomohli ste všetkým, ktorí potrebovali pomoc a zaútočili na kohokoľvek, kto zaútočil na vás. Ak ste si niečo také všimli, čo sa teraz týka hráčov, okamžite ste sa postavili pred tím. Môže si hovoriť kto chce, ale takmer 50 rokov každý hráč k vám hovorí s veľkým rešpektom.

 

Vaša najväčšia sila je tiež vaša Achillova päta. Ak ste trochu naštvaný, rád reagujete veľmi impulzívne. Možno by niekedy bolo dobré, keby ste sa najprv nadýchli. Ale o čom to hovorím? V minulosti som po výbuchu často pochopil, čo som potom urobil. A priznajme si to, ak nie ste vo futbale emotívny, môžete ísť do šachovej partie. Nič proti šachistom, ale futbal žije s emóciami, ktoré u ľudí vyvoláva.

 

Čo prinesie budúcnosť? Bayern je bez vás nepredstaviteľný. Vy to viete. Boli ste predurčení ísť touto cestou od začiatku. A nedá sa odísť cez noc, to nie je možné. Svoju skúsenosť budete naďalej poskytovať svojmu klubu. Uli Hoeness je ťahom šťastia pre nemecký futbal a pre Bayern. Myslím, že veľa hovorí aj to, že ste sa tak tvrdo rozhodli pre výber svojich nástupcov. To ukazuje, že vám aj po odchode záleží aj na budúcnosti FC Bayern. Oliver Kahn a Herbert Hainer sú osobnosti, v ktorých pevne verím, že máme príležitosť pokračovať v úspechoch posledných desaťročí. Som veľmi optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť FC Bayern. Najmä preto, že zostanete na palube ako sprievodca.

 

Všetko najlepšie, ďakujem veľmi pekne za všetko,

 

Váš Franz

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.