Novinka

Kathleen Krüger: Silná žena za silným tímom

08/03/2020

 

Takmer každý fanúšik FC Bayern vidí v televízii vedúceho mužského tímu. Málokto však vie presne, čo robí Kathleen Krüger. Klubový magazín „51“ pri príležitosti Medzinárodného dňa žien vyspovedal silnú ženu za tímom a bývalú hráčku FC Bayern.

 

Portrét manažérky tímu
V detstve bolo jasné, že šport bude hrať hlavnú úlohu v živote Kathleen Krüger. Sedieť doma nebolo nikdy pre ňu. Kathleen Krüger vždy chcela ísť von hrať sa, behať, liezť. „Moja matka musela asi tisíckrát zomrieť od strachu, pretože som bola veľmi často von a musela som všetko vyskúšať,“ spomína so smiechom. Samozrejme došlo aj k lopte na futbalovom ihrisku. Najprv so susednými deťmi v Echingu, neskôr v klube FC Phönix Schleißheim a FFC Wacker. Okrem toho robila karate a bola dokonca ako teenager v reprezentačných výberoch. Keď toho však bolo veľa rozhodla sa pre tímový šport. „Zmysel pre komunitu bol rozhodujúcim faktorom. V tíme som sa vždy cítil veľmi pohodlne.“

 

Ženy FC Bayern
V lete 2003 sa Krüger presťahovala do Bayern ako 18-ročná záložníčka. Do klubu putovala so svojim otcom a starším bratom. „Obaja sú veľkými fanúšikmi Bayernu. To mi určite pomohlo uviaznuť vo futbale a posilnilo to moju vášeň.“

 

Študovala a pracovala popri futbale
Po roku s tímom regionálnej ligy sa Krüger posunul k prvému tímu. Svoj debut v Bundeslige absolvovala v októbri 2004, keď tím vo Wolfsburgu vyhral 4 : 0. Postupom času sa však ich priority zmenili a otázka profesionálnej budúcnosti mala prednosť. Musela sa rozhodnúť. „Keď som mala 24, zastavila som sa, pretože v tej dobe bolo z obrovského úsilie iba pekné vreckové. Okrem hrania zápasov sme všetci pracovali alebo študovali,“ hovorí Krüger. Od jari 2009 absolvovala kurz „Medzinárodný manažment“ a zároveň pracovala v organizácii FC Bayern Frauen. Po iba jednom semestri bol študentský život opäť históriou.

 

Prvý kontaktný bod pre hráčov, trénerov a asistentov trénerov
Christian Nerlinger práve začal ako športový riaditeľ a hľadal asistenta. „V tom čase mal FC Bayern menej zamestnancov ako dnes,“ hovorí Krüger. „Jedného dňa sa ma pán Hoeneß jednoducho opýtal, či si dokážem predstaviť prácu v klube. Potom som prešla trojmesačným procesom podania žiadosti a dostal som prácu.“ Krüger dokázala zmeniť svoju vášeň pre prácu na absolútne šťastie, ako hovorí: „Vždy som chcela pracovať v športovom odvetví. Ale od začiatku som bola veľmi realistická a vedela som, že toto odvetvie je veľmi atraktívne a že je veľa uchádzačov o zamestnanie a len zopár sa podarí presadiť. Skutočnosť, že môžem pracovať vo svojom športe, v mojom klube, je víťazná šestka. „Keď Nerlinger v lete 2012 opustil FC Bayern a Matthias Sammer prevzal funkciu vedúceho oddelenia licencovaných hráčov ako športový riaditeľ, bola Krüger povýšená na vedúcu tímu. Odvtedy je zodpovedná za organizačný proces a za prvé kontaktné miesto pre všetkých hráčov, trénerov a asistentov trénerov.

 

Dvere, ktoré sú vždy otvorené
Krugerovej veliteľské stredisko na Säbener Strasse by bolo sotva vhodnejšie. Svoje pracovisko má samozrejme v hlavnej budove. Malú kanceláriu na prvom poschodí s asi desať metrami štvorcovými, na stene pár fotiek hráčov, spomienky na veľké finále. Na magnetickej tabuli vedľa stolu zanechal asistent Guardiolu Domenec Torrent rukou písanú správu na rozlúčku: „Vždy budete v mojom srdci.“ Dokonca aj dnes sa Pep občas zastaví, keď navštívi Mníchov. Dvere vedúcej tímu sú doslova vždy otvorené. Hráči musia ísť okolo kancelárie niekoľkokrát za deň, napríklad keď idú do jedálne alebo do posluchárne. Z jej kancelárie sa však nepozerá na trávnaté plochy, ale na Säbener Straße. Takže presne tam, kde sa začína každá cesta, začína každá misia, ktorú si vopred starostlivo naplánovala.

 

Výhodou sú vlastné športové skúsenosti
Vedia hráči, že sa hrali futbal? Niekedy to spomenú, hovorí Krüger. Nechce však analyzovať športové udalosti. „Iba niekedy keď sedím na lavičke vedľa hráča a hovoríme spolu o situácii pred nami, tak hovoríme o tom.“ Vidí svoju minulosť ako výhodu pre svoje vlastné úlohy. „Najmä na začiatku som sa neustále venovala chlapčenskej obuvi: Čo pre mňa ako hráča bolo dôležité? Snažím sa získať pohľad na hráča, trénera, fyzioterapeuta.“ Vždy bolo pre ňu dôležité, že „výkon a kvalita sú prvoradé.“

 

Žena medzi mužmi
Krüger sa často pýtajú na jej úlohu v mužskom tíme – koniec koncov, ako žena v Bundeslige je stále veľkou výnimkou. Nikdy však nemala pocit, že je výnimočná. „Všetci tu máme rovnaký cieľ: pracovať profesionálne a byť úspešní.“ A niekedy majú výhodu aj sociálne zručnosti žien. Napríklad, ak hráč nemá vôbec žiadnu túžbu po účasti na marketingu, sponzorských akciách alebo rozhovoroch v médiách. „Potom trochu žmurknem a snažím sa presvedčiť chlapcov,“ smeje sa.

 

Je súčasťou exkluzívnej skupiny
Pre hráčov je Krüger zároveň kolegom, organizátorom a riešiteľom problémov. A dôležitý dôverník. Ako jediná osoba mimo tímu je súčasťou tímovej skupiny WhatsApp. Platformu používa každý deň ako informačný nástroj pre profesionálov – hráči naopak využívajú skupinu hlavne pre zábavu. U Krüger sú tajomstvá v dobrých rukách: „Usmievam sa a mlčím, pretože samozrejme, posielajú sa tu smiešne fotografie a slogany.“ Mimochodom, tréneri a podporný tím dostanú všetky potrebné informácie vo svojej vlastnej chatovacej skupine.

 

Plánovanie a organizácia ako hlavná úloha
Postupom času sa štandardizovalo veľa procesov. Už niekoľko rokov sa v tom istom hoteli v Dauhe koná zimný výcvikový tábor. „Všetko, čo musíme urobiť, je otvoriť zásuvku a vybrať šablónu. Kontaktujem hotel dva alebo tri mesiace pred tréningovým táborom. Je to všetko veľmi dobre koordinované,“ hovorí Krüger. Odlišné sú zápasy mimo ligy v Lige majstrov a najmä každoročné letné turné Audi. Aby sa pripravili výlety do USA alebo Ázie, Krüger každú jar vykonáva kontrolnú návštevu a snaží sa nájsť vhodné hotely a možnosti odbornej prípravy pre tím na mieste. Všetky tieto úlohy musia byť vybavené a všetko ostatné ako tímová bezpečnosť, sponzoring, marketing, cestovná agentúra a médiá naplánované.

 

Sprievodca v Európe
Plánovanie zápasov mimo zápasov v Bundeslige je podobné, ale oveľa rýchlejšie. Z dôvodu prísneho harmonogramu nie je možné navštíviť a otestovať rôzne hotely pred jednotlivými stretnutiami. Krüger sa tak pri hodnotení a rezervovaní musí spoliehať na cestovnú kanceláriu FC Bayern Tours. „Spolupráca je však veľmi, veľmi dobrá a dôveryhodná,“ dodáva, „hotely navyše dostávajú vopred podrobné informačné hárky s našimi požiadavkami.“ Do príslušného mesta cestuje len deň pred tímom, preverí hotel a futbalové ihrisko, ktoré tím používa na tréning ráno v deň zápasu. Na zápasy Bundesligy stačí doraziť iba pár hodín pred tímom. Doteraz na mieste sotva zažila nepríjemné prekvapenia. „Niekedy je v konferenčnej miestnosti namiesto projektora a obrazovky iba televízia, ale niečo podobné môžem rýchlo napraviť.“ Najneskôr, keď tím pristane, všetko musí byť pripravené. Potom Krüger pripraví obálky s kľúčmi od izby, ktoré vodiči autobusov rozdávajú posádke na ceste z letiska do hotela.

 

Zverejňovanie informácií od lekárov trénerom
V deň samotného zápasu je Krüger na štadióne zodpovedná za zabezpečenie toho, aby zostava bola včas uložená v systéme UEFA alebo DFL. Zostavy sa musia zadať najmenej 75 minút pred výkopom a musia sa uvoľniť súperovi a televíznym kanálom. A keďže sa na lavičke smelo môže používať technické zariadenie, počas hry dostala Krüger ďalšiu úlohu: Rovnako ako prof. Dr. Holger Broich, vedecký riaditeľ a vedúci oddelenia fitness a fyzioterapeut nosí náhlavnú súpravu s mikrofónom. Napríklad, ak je hráč na ihrisku zranený, doktor sa ponáhľa na ihrisko a pošle prvú diagnózu Krüger, aby bol tréner Hansi Flick informovaný. V prípade potreby striedania koordinuje rozcvičku. Nič nezostáva na náhodu.

 

K dispozícii sedem dní v týždni
Krüger dokončuje prácu aj po zápasoch, keď sú profesionáli na ceste domov. A inak sú pracovné hodiny založené na jej „chlapcoch“, pre ktorých je nepretržite k dispozícii – s niekoľkými výnimkami, ako sú Vianoce a niekoľko dní počas letných prázdnin. Sedem dní v týždni. „Ale to je dohoda, ktorú som uzavrela,“ usmieva sa Kathleen Krüger. „Nikdy by som sa na to nesťažovala. Rada robím svoju prácu.“

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.