Novinka

Kathleen Krüger: Silná žena za silným tímom

27/03/2019

 

Portrét Kathleen Krüger:

 

To, že šport v živote Kathleen Krüger bude zohrávať významnú úlohu, sa predpokladalo už v detstve. Sedieť doma nikdy nebolo pre ňu. Kathleen Krüger sa vždy chcela hrať, súperiť, zlepšovať sa. Skúšala to na futbalovom ihrisku so susednými deťmi v Echingu, neskôr v klube FC Phoenix Schleißheim a FFC Wacker. Ako tínedžerka robila karate a dokonca v ňom absolvovala súťaže. Keď to však už bolo príliš časovo náročné, rozhodla sa pre tímový šport.

 

V lete 2003 sa Kathleen Krüger presťahovala ako 18-ročný záložník do Bayernu. Po roku s tímom v Regionallige sa presunula do prvého tímu. Debut v Bundeslige oslávila v októbri 2004 pri víťazstve 4 : 0 vo Wolfsburgu, potom nasledovalo ďalších 32 zápasov. Postupom času sa však priority posunuli a otázka budúcej kariéry dostala prednosť. Bolo potrebné urobiť rozhodnutie.

 

Na jar 2009 absolvovala študijný odbor „International Management“. Christian Nerlinger práve začínal ako športový riaditeľ a hľadal asistenta. „V tom čase mal Bayern podstatne menej zamestnancov ako dnes,“ hovorí Kathleen. „Jedného dňa sa ma pán Hoeneß spýtal, či si viem predstaviť prácu s Christianom. Potom som prešla trojmesačným procesom podávania žiadostí a dostala som prácu. Vždy som chcela pracovať pri športe. Od začiatku som však bola veľmi realistická a vedela som, že tento priemysel je veľmi atraktívny a existuje mnoho uchádzačov o zamestnanie. Skutočnosť, že dnes môžem pracovať v tomto klube, je víťazstvo v lotérii.“

 

Keď Nerlinger opustil Bayern v lete 2012 a Matthias Sammer sa stal športovým riaditeľom licenčného tímu, Kathleen bola povýšená na manažéra tímu. Odvtedy je zodpovedná za organizačný proces a je prvým kontaktným bod pre všetky záujmy hráčov, trénerov a supervízorov.

 

Krügerovej veliteľské centrum na Säbener Strasse by sotva mohlo byť vhodnejšie umiestnené. Svoje pracovisko má v hlavnej budove. V malej kancelárii na prvom poschodí s desiatimi metrami štvorcových má na stene fotky hráčov a spomienky na veľké finále. Na magnetickej stene vedľa stola zanechal asistent Pepa Guardiolu Domenec Torrent vlastnoručne napísanú správu na rozlúčku: „Vždy budete v mojom srdci.“ Je to vďačnosť za trojročnú spoluprácu, ktorá sa stala trvalým priateľstvom. Aj dnes sa Pep občas zastaví, keď navštívi Mníchov.

 

Dvere manažérky tímu sú stále otvorené. Niekoľkokrát denne musia okolo nej hráči prejsť, napríklad keď sú na ceste do jedálne alebo do kongresovej sály. Kathleen je naozaj uprostred diania. Často sa ľudia pýtajú na jej úlohu v mužskom tíme – koniec koncov, je stále veľkou výnimkou ako žena v Bundeslige. Ale nikdy sa necítila výnimočná. „Všetci máme rovnaký cieľ: pracovať profesionálne a byť úspešní“, hovorí. Kathleen je zároveň kolegom, organizátorom, riešiteľom problémov a v nekonečnom rade dôležitým dôverníkom. Ako jediná osoba mimo tímu je súčasťou skupiny na WhatsApp. Každý deň využíva platformu ako informačný nástroj pre hráčov, ktorí však túto skupinu využívajú predovšetkým na vtipy. Tajomstvá z neho sú ale v dobrých rukách: „S úsmevom ale diskrétne, pretože samozrejme je tu veľa vtipných fotiek a výrokov.“

 

Postupom času sa štandardizovali mnohé procesy. Zimný výcvikový tábor sa vždy konal v Dohe v tom istom hoteli niekoľko rokov. „Všetko, čo musíme urobiť, je otvoriť zásuvku a vybrať z neho šablónu.“ Dva, tri mesiace pred tréningovým táborom sa dostanem do kontaktu s hotelom. Je to veľmi dobre nastavené“, hovorí Krüger.

 

Ďalšou vecou na vybavovanie je okrem zápasov v Lige majstrov najmä každoročné Audi Summer Tour. Na prípravu ciest do USA alebo Ázie sa Krüger každý rok na jar aktívne podieľa. Snaží sa nájsť vhodné hotely a tréningové priestory pre tím priamo na mieste. Až keď sú tieto úlohy splnené, plánuje sa všetko ostatné. Tímová bezpečnosť, Sponzorstvo, Marketing, Cestovná agentúra, Médiá.

 

Podobne, ale oveľa rýchlejšie sa plánujú vonkajšie zápasy v Bundeslige. Vzhľadom na prísny harmonogram nie je možné navštíviť a otestovať rôzne hotely pred jednotlivými stretnutiami. Kathleen sa musí spoliehať na hodnotenie a rezerváciu cestovnej kancelárie FC Bayern Tours. „Ale spolupráca je veľmi, veľmi dobrá a dôveryhodná,“ hovorí. „Okrem toho, hotely dostávajú vopred podrobné informačné listy s našimi požiadavkami.“ Iba deň pred tým, než tím cestuje do príslušného mesta, prehliadne hotel a futbalové ihrisko, ktoré Niko Kovač a jeho tím používajú na tréningy v dopoludňajších hodinách. Doposiaľ sotva zažila nepríjemné prekvapenia na mieste. „Niekedy je v miestnosti na predzápasový rozbor namiesto televízora a premietacieho plátna len televízor, ale môžem niečo podobné rýchlo opraviť. Najneskôr, keď tím pristane musí byť všetko pripravené. Kathleen potom tiež pripraví obálky s kľúčmi od izby, ktoré rozdeľujú vodiči autobusu na ceste z letiska do hotela. V deň zápasu je zodpovedná za včasné pridanie zostavy do systému UEFA alebo DFL. Najmenej 75 minút pred výkopom zápasu musí byť všetko zaregistrované a dostupné pre súpera a televízne kanály.

 

Pretože v Bundeslige od tejto sezóny môžu byť použité aj technické zariadenia, má Kathleen počas zápasu pridelenú ešte ďalšiu úlohu. Rovnako ako fitness šéf prof. Dr. med. Holger Broich a fyzioterapeuti nosí náhlavnú súpravu s mikrofónom. Napríklad, ak je hráč zranený na ihrisku, fyzioterapeut ktorý sa ponáhľa na ihrisko s tímovým lekárom pošle prvú diagnózu Kathleen, ktorá informuje trénera Nika Kovača. Ak je potrebné striedanie, Prof. Dr. med. Broich ihneď koordinuje rozcvičku.

 

Po zápase Kathleen nekončí prácu, kým nie sú hráči na ceste domov. Následne je jej pracovný čas založený na „chlapcoch“, pre ktorých je nepretržite k dispozícii – s niekoľkými výnimkami, ako sú Vianoce a niekoľko dní počas letnej prestávky. Sedem dní v týždni. „Ale to je len dohoda, ktorú mám,“ hovorí Kathleen Krüger s úsmevom. „Nikdy by som sa nesťažovala. Len si robím svoju prácu.“

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.