Novinka

Najlepšie výroky a citáty Franza Beckenbauera

09/01/2024

 

„Keď vošiel do miestnosti, rozsvietilo sa svetlo,“ povedal raz Karl-Heinz Rummenigge o Franzovi Beckenbauerovi, keď opísal zvláštnu ľahkosť ktorou bol „cisár“ obklopený. Beckenbauer bol vždy priamočiary, nikdy sa nebál slov a predsa vždy trafil tú správnu nôtu svojím vrúcnym správaním. Vyberáme jeho najlepšie výroky a citáty.

 

Beckenbauera o veku a zdraví:

 

„Je to ako pred 200 rokmi, ale stále si to pamätám celkom dobre.“ (Beckenbauer v máji 2015 o svojich začiatkoch v FC Bayern)

 

„Kedysi som musel bojovať o ocenenia a trofeje. Keď dosiahnete určitý vek, už pre to nemusíte nič robiť.“ (v októbri 2013 po vymenovaní za čestného člena DFB)

 

„Pred zápasom sme jedli bravčové kolená a vyhrali sme. Ale dnes budete šampiónmi aj s müsli.“ (v marci 2007 o zmenách v profesionálnom futbale)

 

„Vôbec sa mi to nepáči. Pivo je v Bavorsku potravinou. Jedlo nerozleješ, ale vypiješ.“ (v máji 2014 o pivných sprchách)

 

Kritik Beckenbauer

 

„Je jasné, že k vlastnému tímu pristupujete kritickejšie ako k ostatným, na ktorých vám až tak nezáleží. Navrie mi krčná tepna a musí to von, inak dostaneš žalúdočný vred. Na druhý deň ráno, keď som si prečítal, čo som povedal v novinách, znova sa ospravedlňujem.“ (v auguste 2012 o svojej práci televízneho experta a FC Bayern)

 

„Jediné, čo sa v prvom polčase pohlo, bol vietor.“ (v júni 2002 o vystúpení nemeckého tímu proti Kamerunu na Majstrovstvách sveta)

 

„Spôsob, akým sme hrali, nemal nič spoločné s futbalom. Toto je iný šport, ktorý hráme. (…) To nie je futbal, to je tradičný tím Uwe Seelera, futbal starých chlapov!“ (v marci 2001 po prehre Bayernu 3:0 v Lyone. Tím si vzal kritiku k srdcu a o dva mesiace neskôr vyhral Ligu majstrov)

 

„Bol to nudný, dunivý futbal, ktorý sa občas zvrhol v zlé zaobchádzanie s loptou. Možno, že podujatie s Nemeckom bolo práve majstrovstvá Európy B. Majstrovstvá Európy A teraz prebiehajú bez nás. A nejako by sme boli aj tak len na obtiaž.“ (Beckenbauer zvolil drastické slová o nemeckej reprezentácii na ME 2000)

 

„Rozmýšľal som nad názvom hry, ktorú sme hrali. V každom prípade to nebol futbal.“ (v marci 1997 po prehre FC Bayern 2:5 s Bayerom 04 Leverkusen)

 

Beckenbauer o majstrovstvách sveta 1990

 

„Verím, že nemecký tím nebude porazený v najbližších rokoch.“ Ľutujem zvyšok sveta, ale najbližších pár rokov nás neporazí.“ (na tlačovej konferencii v júli 1990 po víťazstve na majstrovstvách sveta v Ríme)

 

„Poďme von, zabavme sa a zahrajme si futbal.“ (Legendárny prejav v šatni pred víťazstvom Nemecka vo finále majstrovstiev sveta v júli 1990)

 

„Chcel som byť sám. Napokon som strávil šesť týždňov s ľuďmi, ktorých bolo ťažké vychovať.“ (v júni 2014 po poslednom víťazstve Nemecka na majstrovstvách sveta 1990)

 

Beckenbauer, muž sveta

 

„Naozaj som si užil držanie kancelárky v náručí po zápase s Argentínou. Bol by som rád, keby som to urobil druhýkrát. Ale Taliani zmarili moje plány.“ (na recepcii kancelárky Angely Merkelovej pre FIFA, júl 2006)

 

„Teraz sa zdá, že toto je najslávnejšie mesto Rakúska.“ (v júni 2008 o Córdobe, kde Rakúšania dosiahli senzáciu proti Nemecku na MS 1978 v Argentíne)

 

„Rozprávať sa s pápežom o futbale bol najdôležitejší moment v mojom živote.“ (Október 2005 po jeho návšteve u pápeža Benedikta)

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.