Novinka

Paul Breitner oslavuje 65.narodeniny

05/09/2016

 

Len málo hráčov FC Bayern sa do histórie zapísalo tak markantne ako Paul Breitner – veľký stratég, čudák, revolucionár, mysliteľ ale najmä vynikajúci futbalista, ktorý bol aj v národnom tíme dominantnou osobnosťou. Ako ambasádor značky Bayern, je stále na cestách a dnes oslavuje svoje 65.narodeniny.

 

S futbalom začínal Paul Breitner v šiestich rokoch v SV Kolbermoor. Odtiaľ prešiel v roku 1961 do ESV Freilassing, kde bol jeho otec trénerom mládeže. Už ako mladík sa dostal do reprezentácie, ktorú trénoval Udo Lattek. Tu sa spoznal s Uli Hoenessom. Keď začal Lattek v roku 1969 trénovať Bayern, vzal si so sebou dvoch hviezdnych žiakov – Breitnera a Hoenessa.

 

V dres Bayernu si Breitner rýchlo zabezpečil pravidelné miesto v základnej zostave. Sebavedomý, energický, citlivý a silný prispel ako útočiaci obranca a stredopoliar významne k úspechu svojho tímu. S Mníchovom zažil na začiatku 70. rokov svoje najväčšie úspechy. V roku 1971 vyhral Nemecký pohár, v rokoch 1972 až 1974 Nemecký titul a v roku 1974 Ligu majstrov.

 

Už ako 19-ročný debutoval Paul Breitner v národnom tíme. Dňa 22. júna 1971 debutoval po boku Berti Vogtsa ako obranca pri výhre 7 : 1 v Osle proti Nórsku. V roku 1972 prišiel jeho prvý medzinárodný úspech, keď získal európsky titul na ME v Belgicku. Na majstrovstvách sveta v Nemecku v roku 1974 sa gólom podieľal na víťazstve vo finále proti Holandsku (2 : 1), keď si pripísal premenenú penaltu, ktorou vyrovnával na 1 : 1. „Nebol som na penaltu určený, ale bol som najbližšie k lopte,“ pripustil neskôr.
Po Majstrovstvách sveta sa presunul do Realu Madrid, kde tvoril brilantnú strednopoliarsku dvojicu spolu s Günterom Netzerom. S Realom vyhral v roku 1975 titul aj pohár a v roku 1976 opäť titul. „V Reale som videl, ako je dôležité pre hráčov, aby sa stali váženými a rešpektovanými ľuďmi,“ povedal neskôr. Počas svojho pôsobenia vo Madride si dokonca zahral vo filme Potato Fritz.

 

V lete roku 1977 sa Breitner sa vrátil do bundesligy do Eintrachtu Braunschweig, kde ale vydržal len rok a zamieril späť do Bayernu. Pri svojom druhom pôsobení v Bayerne sa stal dokonca kapitánom tímu, hral po boku veľkej hviezdy Karl-Heinz Rummeniggeho a získal v rokoch 1980 a 1981 ligové tituly a v roku 1982 aj domáci pohár.

 

V roku 1981 sa vrátil aj do národného tímu, kde skončil 11. októbra 1975 po remíze v Düsseldorfe s Gréckom. Na Majstrovstvách sveta v Španielsku v roku 1982 to dotiahol až do finále, kde ale Nemecko nestačilo po prehre 1 : 3 na Taliansko. Napriek tomu sa v 83. minúte gólom podieľal na znížení skóre a stal sa hráčom, ktorý vo svojej kariére strelil gól v dvoch finále majstrovstiev sveta.

 

Kariéru ukončil po sezóne 1982/1983 rozlúčkovým zápasom Výberu sveta proti Bayernu.

 

fcbayern.sk mu pri tejto príležitosti praje veľa, veľa, veľa šťastia, zdravia a osobných úspechov.

 

foto: © www.fcbayern.de

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.