Novinka

Prvýkrát sa udeľuje „Müller Trophy“ pre najlepšieho útočníka roka

17/10/2022

 

FC Bayern je teraz vďaka svojmu najväčšiemu útočníkovi neoddeliteľnou súčasťou pravdepodobne najprestížnejšieho udeľovania cien vo svetovom futbale. „Müller Trophy“ sa prvýkrát udeľovala v pondelok večer v Paríži v rámci Ballon d’Or. Cena je pomenovaná po Gerdovi Müllerovi, najúspešnejšom strelcovi gólov v histórii FC Bayern a oceňuje najlepšieho útočníka uplynulej sezóny pre klub a reprezentáciu. Trofej odovzdali pri slávnostnej premiére Uschi a Nicole Müller, vdova a dcéra legendy Bayernu, ktorá zomrela v auguste 2021. Gerd Müller bol prvým nemeckým futbalistom, ktorému bola v roku 1970 udelená Zlatá lopta, vtedy ako „Európsky futbalista roka“. S 566 gólmi v 607 súťažných zápasoch je výnimočný útočník stále rekordným strelcom FC Bayern. Okrem iného, s tímom Mníchova vyhral trikrát Európsky pohár majstrov, Svetový pohár, Európsky pohár víťazov pohárov a štyrikrát majstrovstvá Nemecka. Za nemeckú reprezentáciu strelil 68 gólov v 62 medzištátnych zápasoch a stal sa Majstrom sveta v roku 1974 a Majstrom Európy v roku 1972.

 

Prvým víťazom novej „Müller Trophy“ sa stal Robert Lewandowski. Ten už dostal špeciálne ocenenie pre najlepšieho strelca predchádzajúcej sezóny. V tom čase však trofej ešte nemala svoje meno. Teraz sa patrón podujatia, francúzsky odborný magazín France Football, rozhodol každoročne udeľovať poctu venovanú Gerdovi Müllerovi.

 

Robert Lewandowski: „Gerd bol pre mňa inšpiráciou. Pred každou sezónou som sa mu chcel priblížiť a prekonať ďalšie jeho rekordy. Som veľmi šťastný, pretože nielenže viem, čo to bol za dobrý futbalista, ale aj to, aká to bola pôsobivá osobnosť.“

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.