Novinka

Spomienkový obrad na počesť Franza Beckenbauera

19/01/2024

 

FC Bayern sa v piatok rozlúčil s Franzom Beckenbauerom emotívnym spomienkovým obradom. Na podujatie v Allianz Aréne s mottom „Hráč, muž, cisár“ prišli hostia z celého sveta. Medzi 30 000 návštevníkmi boli okrem dvoch profesionálnych tímov FC Bayern v ženskej a mužskej divízii aj početní kamaráti a kamaráti Kaisera.

 

Pred oficiálnou časťou bol na programe prológ s hudobným sprievodom okrem iných Noah Fischer so svojím saxofónom, dychovka Höhenkirchen-Siegertsbrunn a chlapčenský zbor Tölzer. Bola to úspešná zmes emotívnych a živých piesní, ako napríklad „New York, New York“ od Franka Sinatru, založený na časoch Beckenbauera ako hráča v USA s Cosmos, alebo „Stern des Südens“.

 

Štadión sa zároveň viditeľne zapĺňal. Samozrejme sa spievala aj skladba Good Friends, ktorá bola emotívnym vrcholom prípravného programu, keď spievali všetci na štadióne.

 

Prechodom do hlavnej časti pietnej spomienky bolo osadenie kvetinových vencov, ktoré dotvorili ohraničenie centrálneho kruhu. Nechýbali okrem iných vence od tímu MS 1990, FIFA, UEFA, Bavorského futbalového zväzu, bavorského premiéra Dr. Markusa Södera, spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a spolkového kancelára Olafa Scholza.

 

„Je úžasné, že toľko ľudí sa sem prišlo rozlúčiť s naším cisárom v tomto jedinečnom prostredí. Franz Beckenbauer už nie je medzi nami, ale vždy bude prítomný,“ povedal Stephan Lehmann, ktorý oslavu moderoval.

 

Paul Breitner, Rainer Bonhof, Andreas Brehme, Günter Netzer, Wolfgang Overath, Lothar Matthäus, Franz „Bulle“ Roth, Karl-Heinz Rummenigge, Georg „Katsche“ Schwarzenbeck, Bastian Schweinsteiger a Berti Vogts položili ruže v mene všetkých smútiacich.

 

Prezident FC Bayern Herbert Hainer predniesol prvý spomienkový prejav a opäť zdôraznil: „Franz bol priateľom každého. Nikdy nezabudol, odkiaľ pochádza, vzor pre všetky generácie. Museli ste ho len obdivovať. Obdivoval som ho.“

 

Skutočnosť, že Beckenbauer mal vždy otvorené ucho pre svojho náprotivka, označil Hainer za „dar“ a dodal: „Skutočnosť, že si dávame čas jeden na druhého, je jeho dedičstvom.“ V FC Bayern mali šťastie, že zažili „imperiálnu éru“. “. Hainer sľúbil: „Teraz je na nás, aby sme tento príbeh ďalej žili. FC Bayern vždy zostane „impériom“ – navždy.“

 

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vyzdvihol aj Beckenbauerove ľudské hodnoty. „Nikto nevie odhadnúť, koľko sympatií nám priniesol. Mimoriadne prispel našej krajine.“ Ako veľmi scestovaný muž som zistil, že „ľudia na celom svete poznali, obdivovali a milovali Franza Beckenbauera“. „Jeho férovosť nebola nikdy nižšia ako jeho talent. Lúčime sa so skvelým Nemcom. Ďakujem ti za všetko.“

 

Bavorský premiér Markus Söder skúmal Beckenbauera ako človeka z pohľadu troch generácií, ktoré ho zažili ako hráča, ako trénera i ako organizátora MS. „Franz Beckenbauer je žiariace svetlo, idol, druh futbalového boha, nadčasová ikona. „Všetkých bral vážne a vážil si ich,“ to hovorím z vlastnej skúsenosti. „Úspech na ihrisku je jedna vec, ale úspech ako človeka je obzvlášť pôsobivý.“ Svetlo Franza Beckenbauera žiari jasne a ďaleko za všetky tiene.

 

Čestný prezident FC Bayern Uli Hoeneß v tom plynulo pokračoval. Jeho slová a spomienky na spoločné chvíle na ihrisku, triedu „cisára“ na lopte a zvláštne spojenie medzi nimi opäť odzrkadľovali, aký výnimočný charakter mal Beckenbauer. „Jeho schopnosť starať sa o druhých bola jednou z jeho najdôležitejších vlastností. Bol nekonečne štedrý,“ uviedol Hoeneß a dodal: „Kedykoľvek niečo robil, robil to pedantne a tvrdo. Jeho majstrovské dielo bolo, keď k nám v roku 2006 priniesol Majstrovstvá sveta.“

 

Emocionálne povedal: „Drahý Franz, veľmi mi chýbaš.“

 

Týmto možno mnohým ľuďom prehovoril zo sŕdc. Ozval sa dlhotrvajúci potlesk. A dokonca vysvitlo aj slnko a časť smútiacich zalialo teplým svetlom slnečné počasie.

 

Hviezdny tenorista narodený v Mníchove Jonas Kaufmann sa postaral o hudobný sprievod počas spomienkového obradu, keď zaspieval piesne „Con te partiro (Time to say goodbye), E più ti penso (from Once Upon a Time in America) a „Nessun dorma“.

 

Na záver spomienkovej slávnosti sa modlil aj kardinál Reinhard Marx.

 

Odpočívaj v pokoji, Franz Beckenbauer!

 

foto: © www.fcbayern.com

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.