Novinka

Sven Ulreich: „Musíte poznať svoje miesto v tíme“

02/01/2024

 

V januárovom vydaní nášho členského magazínu FC Bayern „51“ vyšiel rozhovor so Svenom Ulreichom. Prinášame jeho voľný preklad.

 

Sven, svojimi výkonmi ako zástupca Manuela Neuera si bol jedným z hráčov prvej polovice sezóny v FC Bayern. Je nejaká udalosť, na ktorú si obzvlášť spomínaš?

Ulreich: „V prvej polovici sezóny bolo pre mňa veľa vrcholov, vrátane niekoľkých zápasov s jednou alebo dvoma veľmi dobrými akciami odo mňa. Napríklad v zápase v Kodani, kde som sa v poslednej sekunde ponoril a vyškriabal loptu z čiary. Bola to zábava.”

 

Potom sa vrátil Manuel Neuer a ty si musel opäť na striedačku. Aké ťažké to bolo pre teba?

Ulreich: „Keď ste v takejto hre, keď sa veci darí, očividne nie je spočiatku ľahké sedieť na lavičke. Ale viem, aká je moja úloha tu v FC Bayern. A bol som naozaj šťastný, keď sa Manu vrátil. Vždy som vedel, že mu pomôžem na tréningu, aby mal dobrý návrat. Pracujeme ako tím.”

 

V skutočnosti ste ale vy dvaja konkurenti…

Ulreich: „Súťaženie je toho súčasťou, dokonca je nevyhnutné, aby sme to v športe dotiahli ďaleko. Ale poznať svoje miesto v tíme je tiež dôležité. Máme jasnú hierarchiu, Manu je číslo jedna. Ale vie, že na každom tréningu musí odovzdať 100 percent, pretože Daniel Peretz a ja ho vyzývame. Aj to potrebuje, aby dosiahol maximum. Vzťah Manu a ja presahuje rámec kolegiality. Počas mnohých spoločných rokov sme sa stali priateľmi. A to je pre mňa dôležité aj preto, že sa musím cítiť dobre, aby som mohol podávať výkony.”

 

Ako dlho trvalo cítiť sa pohodlne ako dvojka a prijať túto rolu?

Ulreich: „Keď ma FC Bayern chcel priviesť zo Stuttgartu, prvé čo ma napadlo bolo: ‚Wow! Super! Bayern!“ Ale potom, v nasledujúcom okamihu som si uvedomil: Číslo dva? Mal som 26 a to nebolo v mojom kariérnom pláne. Ale po pár nociach som v ponuke videl skvelú príležitosť na ďalší pokrok. Každý deň som sa pri práci s Manu a týmto tímom svetovej triedy dokázal veľa naučiť. Uvedomil som si, že niektorí ľudia to možno nechcú pochopiť. Ale pre mňa to bol krok vpred.”

 

Vnímali si to ako určitý druh tréningu.

Ulreich: „Chcel som získať skúsenosti, ktoré by mi pomohli celkovo napredovať a otvorili mi nové dvere. Potom sa však všetko vyvinulo tak, že odvtedy som zmluvu predlžoval znova a znova. Bol som pravidelne využívaný a vždy som tu cítil dôveru. Vnímam to ako privilégium, že tu môžem pracovať ako číslo dva.”

 

Na výročnom valnom zhromaždení v novembri ti členovia energicky tlieskali. Čo to pre teba znamená?

Ulreich: „Samozrejme ma potešilo, že členovia ocenili, čo pre klub robím. Preto to pre mňa veľa znamená. Vždy som hovoril, že FC Bayern je pre mňa rodina.”

 

Dres FCB ste si obliekol už 98-krát. Častejšie ako Andy Brehme alebo Jürgen Klinsmann.

Ulreich: „Som na to naozaj hrdý. Dúfam, že pribudnú ešte jeden alebo dva zápasy, aby som to dosiahol na 100-ku.“

 

Bundesliga pokračuje v novom roku 12. januára. Stačí krátka prestávka na načerpanie nových síl?

Ulreich: „Moja žena hovorí, že som vždy po dvoch týždňoch na dovolenke nepokojný. Chýba mi potom trávnik, na ktorom môžem vypustiť paru. Teším sa na pokračovanie. A moja žena bude pravdepodobne šťastná, ak už nebudem toľko prekážať doma ( smiech ).“

 

foto: © www.fcbayern.com

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.