Novinka

Valné zhromaždenie 2018

30/11/2018

 

V Audi Döme v Mníchove sa uskutočnilo Valné zhromaždenie 2018. Zúčastnení sa oboznámili s obchodnými údajmi za fiškálny rok 2017/2018. Počet členov FC Bayern München eV sa medziročne zvýšil, tentokrát z 290 000 na 291 000 (k 30. novembru 2018). Počet oficiálnych fanklubov sa zvýšil na 4 433 (v roku 2017 ich bolo 4 327) a teraz má viac ako 390 000 členov. Stále veľmi populárny je aj Kidsclub FC Bayern, ktorý má aktuálne 43 341 členov.

 

Hospodárske výsledky najprv prezentoval Jan-Christian Dreesen.

 

Predaj skupiny (vrátane všetkých dcérskych spoločností) vzrástol v minulom finančnom roku na rekordnú hodnotu 657,4 miliónov eur. Prevádzkový výsledok (EBITDA) predstavoval 136,5 mil. Eur a zisk pred zdanením predstavoval 46,2 mil. Eur. S čistým ziskom po zdanení vo výške 29,5 miliónov eur získal FC Bayern tretiu najvyššiu hodnotu v 118-ročnej histórii klubu. Výsledok FC Bayern München AG, ktorý opäť zvýšil rekordné príjmy z predchádzajúceho roka (603,1) na 624,3 milióna EUR, je tiež veľmi potešujúci. Čistý zisk po zdanení dosiahol 22 miliónov eur a bol druhý najvyšší po rekordnom zisku z predchádzajúceho roka (33,2). Rovnako sa zvýšil vlastný kapitál spoločnosti FC Bayern München AG a teraz predstavuje 451,3 miliónov eur (predchádzajúci rok: 445,8). Rozhodujúce sumy tvorili príjmy zo sponzorstva a marketingu (189,4 milióna eur), zo stávkovej činnosti (172,7), merchandisingu (91,8), ako aj príjmy z prenosových práv (28,2) sú. Príjmy z televízneho marketingu dosiahli 107,8 miliónov eur. Na strane výdavkov FC Bayern Munich AG sú osobné náklady najväčšou položkou s 302,5 miliónov eur. Avšak daňové odvody vo výške 213,4 milióna EUR vo fiškálnom roku 2017/2018 boli tiež na rekordnej úrovni. Správna rada a dozorná rada navrhne dividendu vo výške 40 centov na akciu, čo má za následok, že celková vyplatená dividenda bude vo výške 12 miliónov eur. Pre FC Bayern München e.V. pôjde na dividendy celkom 9 miliónov eur.

 

Jan-Christian Dreesen: „Fiškálny rok 2017/2018 môže predstavovať vynikajúce hodnoty predajov a ziskov pre našich členov. Môžeme byť hrdí. Náš FC Bayern stojí na veľmi solídnom základe. Pokračujúci nárast finančnej sily, ktorý dovolí nevyhnutné investície do profesionálneho mužstva, aby sme boli konkurencieschopní v budúcnosti v európskej top elite profesionálneho futbalu. Dnes ďakujem mojim kolegom, všetkým našim zamestnancom, trénerom a tímu, rovnako ako našim partnerom a všetkým, ktorí prispeli k tomuto dobrému výsledku. Pokračujme takto!“

 

Ďalšie výsledky prezentoval prof. Dieter Mayer.

 

FC Bayern e.V. hospodáril s celkovým prebytkom vo výške 10 860 800 eur (predchádzajúci rok 12 000 993 eur). Vlastný kapitál vzrástol na  eur 115 181 557 eur (predchádzajúci rok 104 320 757 eur), pomer vlastného imania je momentálne 76% (predchádzajúci rok 70%). Hlavným zdrojom príjmov boli rovnako ako v minulých rokoch členské príspevky, z ktorých bol príjem 12 210 425 eur. Príjem z prenájmu časti areálu bol v sume 1 980 000 eur ročne.

 

Vyzdvihol sa aj výkon basketbalistov, keď prof. Dieter Meyer opísal minulú sezónu ako vynikajúcu. Prvýkrát basketbalové mužstvo FC Bayern vyhralo double a v EuroLige tím vypadol až v semifinále s neskorším víťazom Darüssafaka Istanbul. Ekonomický vývoj Basketball GmbH opísal s likviditou viac ako tri milióny eur ako viac ako uspokojivý. Basketball GmbH stojí na absolútne zdravých nohách.

 

Neskôr sa slova chopil ešte druhý viceprezident Walter Mennekes, ktorý informoval o amatérskych oddeleniach FC Bayern (senior futbal, bowling, stolný tenis, hádzaná, šach).

 

Uli Hoeneß otvoril svoj prejav na výročnom valnom zhromaždení 2018 s pôsobivým počtom: 291 000 členov je v súčasnosti registrovaných v FC Bayern. „Stále sme najsilnejší športový klub na svete,“ povedal prezident s nadšením. „Klub žije z členov a vy ste dušou klubu,“ povedal 66-ročný Hoeneß na začiatku prejavu.

 

FC Bayern Hilfe e.V. vlani dokázal prevziať dary vo výške 350 000 eur, čím podporila 37 jednotlivcov a 21 inštitúcií.

 

Okrem týchto pôsobivých čísel sa prezident tiež pozrel na veľmi úspešný športový rok. Spomenul fantastickú sezónu basketbalistov. V priebehu troch rokov bude v olympijskom parku stáť nová hala pre tento šport s kapacitou približne 11 000 miest.

 

Reč sa ale vrátila k futbalu. „Mnoho by bolo oveľa jednoduchšie, keby sme mali túto debatu koncom septembra. V tom čase Bayern hral zaujímavý futbal, ale po ôsmich týždňoch je v ňom nejaký červ. V nadchádzajúcich týždňoch to treba vyriešiť ťažkou prácou a to s trénerom Niko Kovačom. Máme veľmi dobrého mladého trénera, ktorý si zaslúži šancu a všetci by sme mu mali dať našu podporu. Bude to náročný rok. Som ale presvedčený, že táto sezóna môže byť ešte veľmi dobrá,“ povedal Hoeneß s dôverou.

 

Dôvodom pre tento optimizmus je čiastočne pravdepodobne návrat dlho zraneného Kingsleyho Comana a Thiaga.

 

Klub chystá zmeny na niekoľkých postoch. „Všetci musíme nastaviť smer, a to aj vo vedení,“ povedal Hoeneß a pozrel pred seba na Karl-Heinz Rummeniggeho, ktorému zmluva vyprší v decembri 2019. V súčasnosti sa diskutuje o riešeniach, v ktorých zohráva veľkú úlohu aj meno Oliver Kahn. Táto téma bude zintenzívnená na ďalšej schôdzi dozornej rady vo februári.

 

Všetky možnosti by mali byť zvážené s cieľom „nájsť najlepšie riešenie pre klub a príslušnú osobu“. Udržateľnosť a tvár FC Bayern hrá dôležitú úlohu a tak Hoeneß zopakoval sľub: „Budeme investovať do tímu v budúcom roku vo väčšom meradle a posilníme tím, aby sme mohli byť čo najlepším protivníkom v medzinárodnom meradle. To musí byť nárok Bayernu.“

 

Slovo samozrejme dostal aj Karl-Heinz Rummenigge. Ten sa pozrel na začiatku svojho prejavu k 1 682 zúčastneným členom a spomenul minulý rok, keď mužstvo prevzal Jupp Heynckes a jeho asistenti Peter Hermann a Hermann Gerland. „Jupp prišiel, videl, vyhral a vyhral,“ pochválil bývalého trénera a zaželal mu „Drahý Jupp, vychutnajte si váš odchod do dôchodku spolu s Iris, s rodinou a s vašim verným Candom.“ Mimoriadne úspešná minulá sezóna ukázala Rummeniggemu ale aj to, že v Bundeslige ešte existuje „priestor na zlepšenie“. Deväť bodov za lídrami z Dortmundu je „určite veľa“. Bývalý útočník svetovej triedy ale pripomenul, že treba ostať pokojný: „Chceme ale nemôžeme sa každý rok stať nemeckým šampiónom, to ale neznamená, že sa nechceme stať nemeckým majstrom.“ Všetci v FC Bayern dúfajú, že sa to obráti na lepšie. Silný začiatok sezóny, ale aj víťazstvo 5 : 1 nad Benficou Lisabon v Ligy majstrov podľa Rummeniggeho dokazujú, „čo si tento tím môže dovoliť“. Slovo ako „vzdanie sa“ sa nenachádza v slovníku FC Bayern,“ zdôraznil Rummenigge a to tiež znamená, že tréner Niko Kovač má naďalej plnú dôveru. „Je to človek, ktorý sa mi páči a mám ho rád,“ povedal Rummenigge a dúfal, že Kovač sa čoskoro vráti na „stabilnú a úspešnú cestu“. Neexistujú pochybnosti o jeho budúcnosti ako trénera. „Naším prianím je, aby bol Niko dlhodobo trénerom FC Bayern,“ povedal Rummenigge. Očakával, že 43-ročný tréner bude pokračovať v rastúcom trende, ktorý sa prejavil v Lige majstrov. Najmä preto, že Bayern bude proti Ajaxu Amsterdamu hrať o skupinové víťazstvo: „Chceme tie body a ide aj o peniaze,“ povedal 63-ročný Rummenigge.

 

Karl-Heinz Rummenigge sa vyjadril aj k plánovanej Superlige: „Uli Hoeneß a ja nikdy nebudeme súhlasiť s plánmi Superligy, alebo na odchode z Bundesligy a európskych klubových súťaží.“

 

Pokračoval o chystaných zmenách, keď povedal: „Nie je pochýb, že tvár nášho tímu sa v lete zmení“. Športový riaditeľ Hasan Salihamidžič a oddelenie skautov „na tom teraz intenzívne pracuje. Extrémne pevná a finančne veľmi zdravá situácia dáva dostatočný priestor pre zmeny v tíme. Aj reorganizácia v Allianz Aréne bola skvelým príkladom spolupráce s našimi fanúšikmi v Bayerne.“ Rovnako ako štadión teraz svieti červenou a bielou, klub sa tiež rozhodol v úzkej koordinácii so svojimi fanúšikmi o domácich klubových farbách. Generálny riaditeľ tiež ocenil skutočnosť, že spoločným rozhodnutím je teraz zákaz fajčenia v areáli Allianz Aréne a začiatok používania opakovane použiteľných pohárov.

 

Dokumenty z valného zhromaždenia:

 

Die Kennzahlen 2017/2018 (štatistika Bayern München AG 2017/2018)

 

Jahresabschluss der FC Bayern München AG – Konzern 2017/2018 (štatistika 2017/2018)

 

Jahresabschluss der FC Bayern München AG – Einzelabschluss 2017/2018 (účtovná uzávierka 2017/2018)

 

Statistiken Mitglieder, Fanclubs, Fanclub – Mitglieder, KidsClub 2017/2018

 

foto: www.fcbayern.com

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.