Novinka

Zomrel Dettmar Cramer

19/09/2015

 

Nie je to tak dávno (4. apríla 2015), čo sme nášmu bývalému trénerovi Dettmarovi Cramerovi priali všetko najlepšie k jeho krásnym 90. narodeninám. Dnes je už ale všetko inak…

 

Smutná správa zastihla rodinu FC Bayern. Dettmar Cramer vo štvrtok (17. septembra 2015) zomrel vo veku 90 rokov vo svojom dome v Reit im Winkl.

 

Dettmar Cramer začal svoju kariéru vo Viktorii Dortmund a Germanii Wiesbadene. Začiatok trénerskej kariéry bol v mužstvách ako Teutonia Lippstadt, VfL Geseke, FC Paderborn a TuS eving-Lindenhorst. Na prelome rokov 1948/1949 sa prvýkrát ocitol v službách Nemeckého futbalového zväzu, ktorý ho v roku 1960 poslal do Japonska, aby tam slúžil ako futbalový inštruktor. To všetko v záujme posilnenia domáceho tímu pred Olympijskými hrami 1964 v Tokiu, pretože Japonský futbalový zväz mal predstavu, že zlepšenie tímu môže nastať iba pod vedením cudzieho profesionálneho trénera. Na túto úlohu si vybral práve Cramera. Prichádza senzácia v podobe víťazstva v skupine nad Argentínou, ale prehra z Ghanou. Po postupe z 2.miesta prichádza štvrťfinálová stopka od Českoslovenka. Na týchto výkonoch ale Cramer ďalšie roky staval, pretože na Olypijských hrách v Mexicu 1968 berie Japonsko bronzovú medailu.

 

1. januára 1964 sa vrátil do Nemecka, aby sa stal asistentom Helmuta Schöna pri reprezentácii Nemencka. V tejto funkcii bol súčasťou asi najväčšieho omylu v histórii futbalu, keď Nemecko s Anglickom prehralo finále Majstrovstiev sveta 1966 gólom, ktorý podľa všetkého nebol.

 

V rokoch 1967-1974 ho FIFA poslala na turné po celom svete. V roku 1969 prezentoval v Japonsku štruktúru trénerského výcviku a 1. augusta 1974 sa stal trénerom Spojených štátov. Počas tohto pôsobenia dostáva permanentné ponuky trénovať nemecké kluby v Bundeslige, ale stále odmietol. Prikývol až na ponuku Bayernu a tak sa 16. januára 1975 stal trénerom nášho mužstva. Na začiatku čelil ťažkej kritike hlavne pre jeho pasívny štýl riadenia. V týchto chvíľach ho podporil hlavne kapitán tímu Franz Beckenbauer, ktorý sa cítil zaviazaný, pretože vďaka Cramerovi sa Beckenbauer mohol vrátiť do nemeckého národného tímu po tom, čo bol spočiatku suspendovaný pre problémy v súkromí.

 

Dettmar Cramer bol trénerom nášho mužstva bol od 16.01.1975 až do 30.11.1977 a doviedol Bayern k dvom víťazstvám v Lige majstrov v rokoch 1975 a 1976, ale ani v jednom z týchto rokov nezíska domáci titul a tak bol nútený odstúpiť. Cramer bol zapojený do obchodu medzi Bayernom a Eintrachtom Frankfurt, keď sa stal trénerom Eintrachtu, zatiaľ čo opačným smerom putoval Gyula Lorant. V ďalších rokoch viedol Al-Ittihad, Aris Salonika, Bayer Leverkusen, Malaysiu, Korejskú republiku U-23 a Thajsko.

 

Za svoje medzinárodné úspechy získal dva čestné doktoráty, Bundesverdienstkreuz (Spolkový kríž za zásluhy) a v roku 1971 ho cisár Hirohito tiež osobne odmenil za služby pre Japonsko. Okrem toho je Cramer čestným náčelníkom v domorodých kmeňoch Native American Sioux a Mohican tribes.

 

V roku 2002 oficiálne oznámil svoj odchod z futbalu a v roku 2005 bol uvedený do Japonska futbalovej siene slávy a stal sa členom Rádu Svätého pokladu, 3. triedy.

 

fcbayern.sk chce pri tejto smutnej udalosti popriať úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a smútiacej rodine.

 

Česť jeho pamiatke!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.